Typowe tkaniny sceniczne

pdfTYPOWE MATERIAŁY Sceniczne
molton sceniczny, molton dekoracyjny, płótno i aksamit sceniczny
-Stan na sierpień 2017 r.-

1. Czym jest molton?

Molton jest tkaniną, składającą się zazwyczaj w 100% z bawełny oraz dostępną w dwóch gramaturach. Słowo „molton” pochodzi z języka francuskiego (molleton) i oznacza miękką tkaninę bawełnianą. Typową cechą moltonu jest mechata powierzchnia, która jest efektem złożonego procesu produkcji i która posiada wyjątkowe właściwości: molton jest tkaniną, którą można stosować obustronnie.

Molton: powłoczka materaca czy materiał sceniczny?

Należy odróżnić moltony niepoddane obróbce od moltonów okolicznościowych. Biała (niezaimpregnowana) tkanina bawełniana często wykorzystywana jest jako podkładka materacowa, prześcieradła, znajdzie również zastosowanie w gastronomii jako podkład stołowy (molton stołowy) oraz między innymi w izolacjach akustycznych.  Jako tkanina okolicznościowa i teatralna stosowany jest przeważnie molton w kolorze czarnym. Ze względu na swoją strukturę, materiał wykorzystywany jest na scenach jako tkanina techniczna. Z moltonu szyje się:

  • kurtyny sceniczne,
  • kurtyny akustyczne,
  • obszycie sceny,
  • nieprzepuszczające światła tło (tło sceniczne)
  • a także izolujące akustycznie okładziny sufitów i ścian.

Molton (o szerokości 130, 200 bądź 300 cm) można zakupić u nas na metry, w belach bądź w stosach. Dostosowane do indywidualnych potrzeb konfekcjonowanie możliwe jest za pośrednictwem naszych partnerów.

Kolory moltonu

Popularne kolory moltonu wykorzystywanego do budowy scen – czarny, czerwony i biały – to tylko kilka z całego szeregu dostępnych barw. Oferujemy Państwu molton w bardzo wielu kolorach. Chętnie wyślemy Państwu darmowe próbki. Jeżeli planują Państwo zakup dużej ilości moltonu, powinni Państwo wiedzieć, że molton jest tkaniną barwioną. W związku z tym poszczególne partie mogą się nieznacznie różnić odcieniem..

Co się dzieje podczas prania moltonu?

Niepoddany dodatkowym działaniom molton można prać, a nawet gotować w temperaturze 90°C (nakładki ochronne na materace/obrusy z moltonu). Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku materiałów scenicznych: molton sceniczny i dekoracyjny jest impregnowany środkiem zmniejszającym palność, co oznacza, że środek ten nie wnika w głąb tkaniny. W związku z powyższym materiał nie jest trwale ognioodporny. Molton traci wspomniane właściwości na skutek prania bądź czyszczenia, składowania w wilgotnych magazynach oraz przy temperaturach powyżej 30°C. Podobne, zmniejszające ognioodporność efekty niesie z sobą intensywna eksploatacja mechaniczna, na przykład stałe rozsuwanie i zasuwanie kurtyny. Materiały sceniczne w każdej chwili można zaimpregnować ponownie stosując specjalny spray chroniący przed ogniem bądź poprzez zanurzenie w środku zmniejszającym palność: pozwoli to na przywrócenie im właściwości ognioodporne (zgodnie z DIN 4102).

Ponadto: Pozbycie się z moltonu zagnieceń po dłuższym okresie składowania jest możliwe poprzez jego rozwieszenie i pozostawienie do rozprostowania. Prasowanie w temperaturze wyższej niż 30°C stanowi zagrożenie dla powłoki ognioodpornej!

Wspólne cechy moltonu dekoracyjnego i scenicznego

W sektorze imprez wykorzystywany jest molton dekoracyjny oraz sceniczny. Mają one pewną wspólną cechę: są zaimpregnowane środkiem zmniejszającym palność. Dzięki temu spełniają surowe normy ochrony przeciwpożarowej podczas imprez publicznych, określonych w odpowiednich rozporządzeniach dotyczących miejsc publicznych. Nasze moltony dekoracyjne i sceniczne posiadają certyfikaty zgodne z DIN 4102 - B1.

Gramatura robi różnicę

Gramatura jest tym, co odróżnia molton dekoracyjny od scenicznego. Obydwa materiały wykorzystywane są do dekoracji, jednak molton ciężki (sceniczny) używany jest również jako tkanina sceniczna.

Jak należy rozwieszać molton?

W zależności od tego, czy molton jest konfekcjonowany (obrąbek, dziurki itp.), czy został zakupiony bez obszycia na metry lub bele, dostępne są różne akcesoria montażowe. Jeżeli molton jest dziurkowany, wówczas najlepiej nadają się gumki napinające Spannfix, taśmy, haczyki lub zatrzaski. Spannfix ma tę zaletę, że umożliwia napięcie moltonu bez fałd. Na kurtyny, które powinny układać się w fałdy, można naszyć taśmę marszczącą. Zasłony z moltonu można także montować z wykorzystaniem taśm typu velcro. Tymczasowo można montować molton poprzez klejenie. Niezależnie od tego, czy materiał jest obszyty, czy nie, w zależności od masy i wymiarów tkaninę można także mocować przy pomocy taśmy tekstylnej. Idealnie do tego celu nadają się wysokogatunkowe taśmy Gaffa Tape lub tekstylne taśmy klejące. Jeżeli molton ma być zamocowany na przykład na ścianie, można także użyć zszywacza.

Molton należy ciąć czy rozrywać?

Moltonu nie trzeba obszywać, materiał nie strzępi się. Molton można zarówno przycinać, jak i rozrywać.

2. Czym jest molton sceniczny B1?

Nasz molton sceniczny to ciężki materiał o gramaturze 300g/m². Dzięki temu jest on bardzo gęsty. Molton sceniczny nie przepuszcza światła. Jego matowa powierzchnia oraz duża masa sprawiają, że w dużym stopniu pochłania on fale dźwiękowe i światło. W technice scenicznej właściwości te są zaletą, pozwalają bowiem na różnorodne wykorzystanie tego wysokiej jakości produktu. Kurtyny sceniczne szyje się z moltonu scenicznego, jednak materiał nadaje się również do szycia zasłon zaciemniających bądź do wykorzystania jako kurtyna akustyczna. Tkanina sprawdzi się też jako wszelkiego rodzaju obicia (na przykład obicia scen lub podestów).

Molton sceniczny pochłania światło i dźwięk oraz redukuje hałas

Molton sceniczny tłumi hałasy w teatrach bądź studiach, w związku z czym pozytywnie wpływa na akustykę podczas przedstawień muzycznych oraz teatralnych. Z drugiej strony pochłania padające nań światło, stwarzając doskonałe warunki dla efektownego oświetlenia sceny. Widzowie nie są niepotrzebnie oślepiani odbijającym się światłem. Powierzchnia moltonu jest mechata w dotyku, co zwiększa skalę absorbcji tkaniny, dzięki czemu, w przeciwieństwie do innych tkanin B1, molton sceniczny może pochłaniać więcej światła i dźwięku. Jako tło sceniczne tkanina jest również wystarczająco nieprzejrzysta, by skutecznie ochronić kulisy przed niepożądanym wzrokiem. Molton sceniczny jest konfekcjonowany także jako zasłony termoizolacyjne bądź do ochrony przed przeciągami w strefach wejściowych, na przykład dla gastronomii.

Molton sceniczny w barwach specjalnych: bluebox i greenscreen

Do nagrań w technice chroma key (zamiana tła) molton wykorzystywany jest jako profesjonalne tło do filmów i fotografii. W przeciwieństwie do innych tkanin molton sceniczny nie błyszczy się, jego matowa powierzchnia nie odbija lamp błyskowych i oświetlenia. Zazwyczaj molton kupowany jest jako białe lub czarne tło fotograficzne. Głęboka czerń umożliwia tworzenie specjalnych efektów, natomiast białe tło nadaje się doskonale do fotografowania produktów. Dla potrzeb produkcji fotograficznej, wideo bądź telewizyjnej oferujemy molton sceniczny w kolorze Greenscreen.

Live on Stage z moltonem scenicznym & płótnem & innymi tkaninami.

Molton sceniczny należy do najważniejszych tkanin scenicznych w teatrach i na scenach koncertowych. Innymi, często wykorzystywanymi na scenach i podczas imprez materiałami są płótno bawełniane oraz przejrzysty muślin. Podczas imprez sportowych, festiwali i innych wydarzeń kulturalnych często używane są również zadrukowane bannery.

3. Czym jest molton dekoracyjny B1?

Molton dekoracyjny to lekki molton o gramaturze od 150 do 160g/m². Z tego względu jest on przejrzysty, jest materiałem przepuszczającym światło. Molton dekoracyjny nadaje się głównie do dekoracji jako materiał ognioodporny. Dzięki impregnowaniu środkami ognioodpornymi tkanina nadaje się do różnego rodzaju dekoracji: aranżacji scen, powierzchni wystawienniczych czy miejsc spotkań okolicznościowych. Stosowane jest także jako membrana przepuszczająca światło, do kreatywnego oświetlenia. Molton dekoracyjny może być także wykorzystywany jako niedrogie, ognioodporne tło fotograficzne. Jego matowa powierzchnia nie odbija światła. Jednak uwaga! Molton ten nie nadaje się do poprawiania akustyki w salach prób/studiach nagraniowych ani do skutecznego osłaniania stref.

4. Molton satynowy

Obok klasycznego moltonu scenicznego i dekoracyjnego, składającego się w 100% z bawełny, sprzedajemy także molton satynowy i tkaniny Trevira (materiały sceniczne). Nasz molton satynowy (Blackout Satin 320 FR) to tkanina bawełniana (320g/m²). Materiał zawdzięcza połysk sposobowi tkania. Ponadto tkanina jest mechata tylko z jednej strony.
Efekt: tkanina z jednostronnym satynowym połyskiem, z drugiej strony dzięki zachowaniu zmechaconej struktury, wykazuje dobre właściwości tkaniny typu molton, jak absorbcja dźwięku i światła.

5. Trevira CS

Tekstylia, w których składzie znajdują się takie włókna i przędze, oznaczane są jako Trevira CS,  są materiałami trwale ognioodpornymi. Umożliwia to pranie tkanin (wskazówki dotyczące pielęgnacji i prania dostępne są na stronie: http://www.trevira.de/de/textilien-stoffe-markenfasern-trevira/heimtextilien/trevira-cs-textilien-schwer-entflammbar/pflege.html), dzięki czemu nadaje się do wykorzystywania na scenach i podczas imprez. Inaczej niż materiały impregnowane, tekstylia Trevira CS zapewniają długotrwałe bezpieczeństwo. Włókna poliestrowe nie zmieniają się pod wpływem czynników zewnętrznych. Ze względu na gładką powierzchnię Trevira w niewielkim stopniu pochłania dźwięk.

6. Czym jest aksamit sceniczny?

Nasz aksamit sceniczny to tkanina składająca się w 100% z bawełny (Scala FR). Prawa strona tkaniny posiada aksamitnie miękką powierzchnię.Lewa strona posiada strukturę tkaną. Aksamit sceniczny należy do droższych wariantów tkanin scenicznych i posiada jedwabisty wygląd, dzięki któremu sprawia wrażenie luksusu. Aksamit używany jest często na scenach, w teatrach, w kinach również domowych, dyskotekach, podczas innych imprez publicznych, a także w gastronomii.